Маломир отново се превръща в сцена за съвременно изкуство с международно участие

В периода 24-28 август ще се проведе заключителният за 2026 г. пленер в с. Маломир, посветен на знаменития художник Иван Димов. Участие ще вземат артисти от България и още няколко държави – Италия, Испания и Косово. Световноизвестният  артист от Италия – Весод Бреро ще създаде произведение от типа мобилна конструкция. Артистът Хюго Фернандез – SFHIR, от Испания, носител на приза най-добър стенопис за 2023 г., според няколко световни медии за стрийт арт, също ще работи върху мобилна конструкция.

Двама артисти от Косово, представители на един от най-мащабните фестивали за съвременни стенописи – „Kosovo Mural Fest“, ще създадат две произведения – върху фасадата на читалището в с. Маломир и гърба на автобусна спирка на площада.

Местните творци от SuperGteam ще нарисуват сцената на площада, а Руслан и Гергана Русеви ще изработят мащабна пластика.

По проект „Творческа резиденция – Тунджа“, който се реализира през 2023 г. в селото бяха изрисувани фасади на обществени сгради, като в част от мащабните рисунки присъстват елементи от творби на Иван Димов, каквито ще има в новите произведения.

През месеците юни и юли се проведоха пленери в селата Видинци и Болярско, организатор е сдружение „Ърбан Канвас“, в партньорство с община „Тунджа“ и са финансирани по програма „Създаване и разпространение – големи проекти“ на Национален фонд „Култура“.