БЧК – Ямбол организира състезание за Ученически екипи по първа помощ, участие в него взеха 5 отбора от Общините Ямбол, Тунджа и Болярово. По време на състезанието се проверяха уменията на учениците за оказване на първа помощ. Състезанието бе открито официално от инж. Митко Филипов, Директор на Секретариата на Обл.С на БЧК – Ямбол, който поздрави учениците за тяхната мотивация да участват в хуманната инициатива на БЧК, свързана с оказване на първа помощ и спасяване на човешки живот.
Гергана Георгиева, служител от Секретариата на Обл.С на БЧК – Ямбол запозна участниците с регламента за провеждане на състезанието – състав на отборите, съдии, процедура на оценяване и др. По регламент всеки отбор преминава през три пункта и се оценява от съдии – квалифицирани лектори по първа помощ и доброволци на БМЧК. На първи пункт се проверяваха теоретичните знания на участниците. На втори пункт, участниците действаха по предварително зададени ситуации, в които е необходимо да се окаже помощ на две пострадали лица. Всеки отбор демонстрира практическите си умения за оказване на долекарска помощ при кръвотечения и счупване на крайници в резултат на пътнотранспортно произшествие. На пунктовете имаше статисти от БМЧК, които бяха дегизирани и пресъздаваха различните ситуации. На трети пункт отборите демонстрираха уменията си свързани с изкуствено дишане и непряк сърдечен масаж върху учебен манекен. Съдии на пунктовете с практически ситуации бяха д-р Панайот Попов и доброволци на БМЧК, обучени на национално ниво по темата.
Победители в състезанието за Ученически екипи по първа помощ с равен брой точки са отборите на ОУ „Л. Каравелов” – гр. Ямбол и СУ„ Св. Климент Охридски“ – гр. Ямбол. На второ място се класира ОУ„ Св. Паисий Хилендарски“ с. Роза, а на трето място е отборът от СУ „Св Паисий Хилендарски“ с. Скалица.
Участниците в състезанието получиха грамоти и награди.




You must be logged in to post a comment.