Иво Христов: няма модел Фандъкова, има модел Борисов. Манолова да заяви ясно отношението си към премиера

Според мен президентът не трябваше да говори пред парламента, но той подходи институционално и изговори истините, които всички очакват да чуят

 

София, 9 септември 2019 г. – „Парламентът гони историческо дъно по доверие, ако въобще можем да говорим за доверие. Президентът беше убеден, че трябва да бъде спазен институционалният подход и го направи. Той заяви всичко онова, което хората мислят и което някой трябва да изговори. Разбира се, не бе разбран, както се и очакваше.“

Това заяви Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, в предаването „Тази сутрин“ по bTV, коментирайки речта на президента Румен Радев пред Народното събрание. 

Според Христов е всеобщ закон, че там, където парламентът не се справя, рано или късно потенциалната обществена енергия преминава в кинетична и улицата пренаписва правилата. 

„У нас апатията забавя този развой, но той е неизбежен. Президентът изтъкна една обществена закономерност, с която г-жа Дариткова явно не е запозната. Въобще струва ли си да коментираме думите на г-жа Дариткова, която е заместник на г-н Цветанов, който пък беше дясна ръка на г-н Борисов?“

„Отдавна нямаме функциониращ парламент, имаме самодържец. Българският парламент е една все по-изпразнена от съдържание структура, гумен печат на властта. Но президентът пожела да уважи Конституцията и направи своето обръщение там“, каза още Христов. 

По думите му местните избори винаги са по-горещи, тъй като местната власт е най-близко до хората. 

„Очаквам много по-голямо участие, по-големи страсти, не по-малко мръсна кампания, ако не и по-мръсна. За съжаление обаче, в България изборният процес е толкова опорочен, че поставям под въпрос всички резултати от следващи избори. Борисов прие резултатите от европейските избори за индулгенция за всички скандали, които предшестваха вота. Бе отменен машинният вот, който е сигурният, проверимият вот; партиите бяха лишени от финансиране и националните медии бяха овладяни от властта. Можем ли да говорим оттук насетене за свободни избори? Според мен не“, смята Иво Христов. 

Според евродепутата шансовете на Мая Манолова за победа не са никак малки. 

„В София има натрупано очакване за промяна. Софиянци искат градът да има добър стопанин и естет; да не се случват повече безобразия като плочките пред „Свети Седмочисленици“, перките на акули по „Граф Игнатиев“, сечта в Борисовата градина, за която по-малко се говори, но която наблюдавам всеки ден.“

По думите му Мая Манолова трябва да знае, че за да получи доверието на хората, трябва да не концентрира своя изобличителен патос върху модела „ГЕРБ“ или модела „Фандъкова“. „Няма такъв модел. Има модел „Борисов“ в България и тя трябва ясно да заяви какво е отношението ѝ към Борисов“, смята Христов. 

„Ако в дните след евентуалното ѝ избиране тя каже, че ще работи за доброто на софиянци и София в съдружие с всички власти, това значи да се отметне от всичко онова, което е говорила преди. Не може да се реформира моделът в София съвместно с Бойко Борисов, той е автор на този модел, бивш кмет на София и патрон на целия модел „ГЕРБ“ в страната.“

По повод резултатите от изборите за Европейски парламент и критичната кампания на БСП Иво Христов коментира: „Евроизборите се случиха в атмосфера на каскадни скандали – къщите за гости, асансьора на Цветанов и редица други. Скандалите след изборите не стихнаха – имаме скандала с африканската чума по свинете, който е на път да погребе цял един сектор. Виждате, че ако замълчим за тези скандали, те не спират. У нас те са константа – единият догонва и застъпва другия. В някаква степен, този низ от скандали пречи на всеки един от тях да заеме реалното място – става въпрос за многомилиардни скандали, както например в случая с купуването на новия изтребител. В обществото те не получават резонанса, който заслужават.“

Христов припомни, че през изминалата седмица, заедно с румънската евродепутатка Карман Аврам, са прокарали през Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП предложение да се отделят 70 милиона евро повече за справяне с африканската чума по свинете – 20 милиона за разработване на ваксина и 50 милиона за обезщетение и възстановяване на сектора. „Предложението беше прието от земеделската комисия, въпреки че депутатите от ЕНП гласуваха против него. Надявам се, че депутатите от ГЕРБ са го подкрепили“, допълни той. 

„Шенген е двоен провал за правителството – един път като афиширан приоритет (още когато бе заявен от Борисов като приоритет, Шенген вече се клатеше – френският президент заяви, че той не фукционира и е необходим нов Шенген, т.е. ние искахме да влезем, с цената на всичко, в едно пространство, което вече е на доизживане. Втори път – България не успя да изпълни критериите. Както знаете, имаше случаи с безстопанствен кокаин, изплувал по черноморските плажове, с непроверени пътници на летище „София“. Борисов казва, че нямаме миграционен натиск, но по шосетата на Западна Европа често се залавят мигранти, преминали през България. Заради всичко това никой не ни и кани в Шенген, а премиерът казва: „Аз повече не желая да влизам там“, каза евродепутатът.