Със заключителни изпити, приключиха курсовете за „Спасител на басейн“ и „Спасител на плаж“, организирани от Ямболската червенокръстка организация. Цялостната подготовка на кандидатите се проведе в град Царево от Васил Загорчев, инструктор по водно спасяване и д-р Георги Манчев, лекар-анестезиолог.
Заключителните изпити се проведоха на морски плаж в град Царево, като през първата част кандидатите демонстрираха теоретични знания за организацията на водноспасителната дейност, задълженията и отговорностите на водния спасител, принципите за обезопасяване на водните площи и др., както и техники по оказване на първа помощ на пострадал при воден инцидент.
През втората част бяха демонстрирани на практика усвоените умения, съобразно изпитните нормативи за всяка от двете квалификационни степени – плуване под вода, спасителни хватки, спасителни техники и симулация, извличане на удавник със и без спасителни средства и др.
Като резултат, петима кандидати се справиха успешно с поставените задачи и ще получат сертификат за упражняване на професията „Спасител на басейн“, а шестима покриха изпитните нормативи в квалификационната степен „Спасител на плаж“.
Знанията и уменията на кандидатите се оценяваха от комисия, в чийто състав като представител на Дирекция „Водноспасителна служба“ на БЧК бе Огнян Николов, инструктор по водно спасяване и национален оценител в изпитни комисии.
СЕКРЕТАРИАТ НА ОБЛАСТНИЯ СЪВЕТ БЧК-ЯМБОЛ






You must be logged in to post a comment.