Олександър Усик винаги е казвал, че човекът, на когото дължи всичко е неговият баща. Той го вкарва в боксовата зала, но така и не видя изкачването му до върха на световния бокс – почина веднага след победата му на олимпиадата в Лондон през 2012 г.
След историческа победа над Тайсън Фюри и получаването на статут на абсолютен шампион в тежка категория, той се обърна към баща си: „Чуваш ли ме? Успяхме!“
„Той беше този, който винаги ме мотивираше да тренирам и да уча. Всичко, което имам сега, е благодарение на него. Той инвестира толкова много в мен, приоритизира живота ми – семейство, спорт и образование.“
Усик започва да се занимава с бокс на 15 години, а преди това е играл футбол, занимавал се е с борба и карате, ходел е и на народни танци. „Един ден се прибрах и попитах баща си: „Слушай, какъв искаш да стана?“ Той отговори: „Първо, трябва да станеш добър човек. И тогава ще постигнеш всичко, за което мечтаеш“, връща лентата боксьорът.
Усик-старши се е занимавал с бокс в младостта си. Именно той кара сина си да смени футболния терен с ринга. „Баща ми каза, че имам заложби. Бях изненадан: „Татко, играя добре футбол – какъв бокс? Там ще ме бият!“ А той отговори: „За да не бъдеш бит, трябва да биеш.“
Бивш военен е, участвал във войната в Афганистан, където е ранен два пъти. „Видях последствията от следвоенното състояние и това, което се случи с него: чести главоболия, много високо кръвно налягане. Спомням си, че баща ми имаше кошмари, в които викваше имената на мъртвите си другари“, споделя абсолютният световен шампион по бокс.
Усик казва, че баща му е формирал силния му характер. „Научи ме как да пера чорапи и гащи, да мия обувки и да ги поставям на мястото им. Все още не мога да си позволя да излизам на обществени места с намачкана риза или панталон.“
На 11-годишна възраст Усик печели първите си пари, отчасти за да се утвърди пред баща си и да покаже независимост: „Ходех из селото и цепех дърва за бабите. Спечелих първата си гривна: „Уау, имам гривна.“ Носил съм тухли, пасъл съм крави, косил съм трева…“
„Той никога не ми е казвал, че ме обича, но знам, че говореше на приятелите си за това. Мисля, че защото е израснал в съветско време, когато човек трябваше да бъде твърд и да не показва емоции – мъж от стомана.
Никога не съм го чувал да казва „Обичам те“ или нещо подобно. Да, знаех, че ме обича, но исках да говори за това. Исках обич. Но аз наистина го обичам и продължавам да го обичам. Всеки ден казвам на синовете си, че ги обичам, че са най-добрите. Обаждам им се всеки ден, за да им кажа за това. Просто искам те да знаят това.“
Сестрата Виктория потвърждава: „Татко никога не е казал на Саша: „Браво, сине, ти си най-добрият.“ Напротив, той критикува и анализира всичките му битки. Затова за него похвалата от татко е като още един олимпийски медал.“
Бащата на Усик умира от инфаркт няколко дни след победата на сина му на олимпиадата през 2012 г.
„Когато още не бях олимпийски шампион, баща ми каза на приятелите ми, че ще стана такъв. Те отговориха на това: „Кой? Саня? Спрете да се шегувате. Как може да достигне такова ниво от тук, от Симферопол?“, припомня си гордостта на Украйна.
В Лондон е капитан на украинския национален отбор и фаворит на турнира. На четвъртфиналите победи Артур Бетербиев, на полуфинала Тервел Пулев, а на финала надви Клементе Русо и изтанцува прочутия гопак.
„След финала говорихме около час по телефона, въпреки че никога преди не сме говорили толкова дълго. Сякаш се сбогуваше с мен.“
„Мама се обади в три сутринта… Когато пристигнах, баща ми вече лежеше в ковчег. Оставих сака си, сложих златния медал в мъртвата му ръка и излязох.“
Усик нарича баща си герой. „Той можеше да каже всичко с един поглед, веднага разбирах какво трябва да направя. Естествено, когато той си отиде, разбрах, че оттук нататък аз съм главата на семейството, всичко, което той изгради, трябва да поддържам и да продължа да изграждам.
Днес той е първият абсолютен световен шампион в тежка категория от 25 години. Но баща му не успя да го види на върха…
btvsport.bg
You must be logged in to post a comment.