РЕГЛАМЕНТ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ
Националният ученически конкурс „Зелена планета 2021“ е част от Международния детски екологичен форум „Зелена планета 2021“, провеждащ се по инициатива на Общоруското обществено детско екологично движение „Зелена планета“ в рамките на международната му програма „Диалог на културите: от запознанството към уважението”.
Организатори на национално ниво са Фондация „Устойчиво развитие за България”, Националният дворец на децата и Представителството на Россътрудничество в България (Руският културно-информационен център).
В конкурса могат да участват с творческите си работи ученици от различни възрасти в седем номинации.
Мото на конкурса: „Земята – нашият общ дом“
Главна тема за 2021 г. на Международния детски екологичен форум:„КОСМОС“
Форумът се провежда в рамките на „Десетилетие на детството“ в Русия и е посветен на Годината на науката и технологиите в Русия, както и на 60 години от първия полет на човек в космоса.
Цели и задачи наконкурса:
– Привличане на общественото внимание към международните въпроси на екологията посредством масово приобщаванена децата и младежите чрез изкуството и наукатакъм проблематиката на екологичния поглед към света, който ще подпомогне хармоничното развитие на личността, сплотяване и формиране у младите на широк поглед върху обкръжаващия ги свят и грижата за него.
– Развитие при децата и младежите на умения да изразяват своето отношение към природните и културните ценности чрез резултатите от творческата, художествената, социално полезната и изследователскатадейност.
-Систематизиране на резултатите от многогодишната екологична дейност на детските колективи.
– Възпитаване у децата от различните страни на грижливо отношение към единните общочовешки ценности в съответствие с принципите за съхраняване на културното и природното разнообразие, екологичното равновесие и с принципите на устойчивото развитие.
– Формиране у младите жители на планетата на екологична култура и активна жизнена позиция в отношението към глобалните проблеми, стоящи пред човечеството.
-Рзвитие на интереса на децата и младежите към различни сфери на живота посредством привличането им в творческа дейност чрез екология.
Конкурсна програма на форума
Конкурсната програма на форума се провежда в два етапа:национален и международен.
Основният критерий за подбора на работите е в съответствие с описаните по-долу номинации.
Творбите на победителите от Националния конкурс ще бъдат представени за участие в конкурсната програма на Международния детски екологичен форум „Зелена планета 2021“.
Официални езици за комуникация на участниците в международния етап на форума са руски и английски.
За участие в Националния конкурс се приемат творчески работи в следните седем номинации:
- „Природата и съдбите на хората“ – „Близък и далечен космос“ – литературен конкурс за авторски размисли (проза, поезия, есе, приказка)
Изисквания към литературните творби:
– Творческите работи се представят във формат А4 със стандартни полета, шрифт 12 Times New Roman, интервал между редовете 1.0 – не повече от 1 страница.
– На реда след заглавието се посочват трите именана автора, година на раждане.
Оценява се идеята на собственото съчинение, оригиналността, творческата и художествената цялостност, яркостта на изложеното.
- „Зелената планета през погледа на децата“ – „Близък и далечен космос“ –
конкурс за рисунки на тема „Космос“ (космически обекти, планети, космонавти, галактики и др.)
Конкурсът се провежда в четири възрастови групи:
I група: предучилищна възраст
II група: 1-4 клас
IV група: 5-7 клас
V група: 8-12 клас
Изисквания към рисунките:
– Изпраща се оригинална рисунка формат А3.
– На гърба на рисунката се изписват трите имена на автора, годината на раждане, наименованиетона творбата.
Оценява се отразяването на тематиката, композиционното решение, нивото на изпълнение, художествената изразителност.
- „Екообектив“ – „Близък и далечен космос“–конкурс за кинорепортажиза
екологичната социално полезнадейност на детските колективи; видеофилми за космоса и космическите явления.
Изисквания към кинорепортажите:
– Изпраща се кинофилм с продължителност до 5 минути на флаш-памет (дискове не се приемат) или линккъм YouTube.
– В субтитрите на кинофилма или в звуковия му съпровод се посочват трите имена и годината на раждане на автора(името на филмовото студио или творческия колектив); името на филма; наименованието на мястото, където е била осъществена социално полезната дейност; названието на детския колектив, който я е осъществил.
– В печатен вид се дублира следната информация: трите имена и годината на раждане на автора(името на филмовото студио или творческия колектив); името на филма; наименованието на мястото, където се е осъществявала социално полезна дейност; името на детския колектив, който я е осъществил.
Оценява се спазванетона сюжетната линия, операторската и режисьорската работа, разкриването на темата.
- „Многообразие на вековните традиции“– „Близък и далечен космос“– конкурсза отделни артобекти и композициина тема „Космос“
Изисквания към оформяне на работите:
– Изпраща се снимка на макета с добро качество с формат 18х24 см и повече.
– На обратната страна на снимката се посочват трите имена и годината на раждане на автора; името на творбата/композицията.
Оценява се отразяването на темата на конкурса, използването на народни занаяти,оригиналността, композиционното решение, качеството на изработката, художествената изразителност и историческата ценност.
- „Съвременност и традиция“ – конкурс за колекции костюмина тема „Космос“
Изисквания към оформление на работите:
-Изпраща се кратко описание на колекцията, в което се посочва името на колектива – автор на колекцията костюми, името на колекцията, кратко пояснение (с 1-2 изречения).
– Фотоалбум с моделите на колекцията, всяка снимка с формат 18х24 сми повече;
– Обща фотография на всички модели на колекцията с формат 18х 24 см и повече.
Оценява се отразяването на темата на конкурса, композиционното решение, качеството на изработката, художествената изразителност.
- 6. „Природа. Култура. Екология“– „Близък и далечен космос“– конкурс за солови и колективни изпълнения на песни за космоса, театрални постановки,флашмоб и другипо темата на конкурса
Изисквания към оформянето на работите:
-Изпраща се програма или кратък анонс на изпълнението, където се посочва:
– Наименование на песента, театралната постановка или друго изпълнение.
– Трите имена и годините на раждане на изпълнителя или колектива, ако са повече от двама изпълнители.
– Трите имена на художествения ръководител.
– Видеозапис на изпълнението на флаш-памет (дискове DVD или CD не се приемат) или линккъм YouTube.
– Обща фотография на изпълнението формат 18х24 см и повече.
Оценява се отразяването на темата на конкурса, нивото на изпълнение, художествената стойност.
- 7. „Природата – безценен дар, един за всички“–конкурс за проектни и научноизследователски работи на екологична и космическа тематика
Оригинални научни идеи, технологии, експерименти, посветени на съхраняване на планетата и хармоничната връзка между човека и природата, на космоса. Социално значими проектни и научноизследователски работи за резултатите от социално полезната екологична дейност на детски колективи, включваща следните основни етапи: намиране и показване на екологичния проблем; кратко описание на социално полезната дейност за отстраняването на проблема; социална значимост на резултатите от екологичната дейност.
За участие в конкурса се приемат(описание на проведени или в етап на провеждане):индивидуални авторскипроектис обозначение „проект“ и дългосрочни колективнипроекти на детски организации, а също и научноизследователски работи с обозначение „наука“.
Изисквания към оформянето на работите:
– Изпращат се тезиси в печатен вид, формат А4, със стандартни полета, шрифт 12 Times New Roman, интервал между редовете 1.0 – не повече от 2 страници.
– Възможна е презентация на проекта във формат PowerPoint на флаш-памет.
– На реда след заглавието се изписваттрите имена и възрастта на автора и/или името на колектива(възраст на участниците в колектива); името на учреждението с посочване на страната и населеното място; трите имена на ръководителя на проекта, адрес на електронната поща.
Оценява се целесъобразността и социалната значимост на проекта, описанието на всички основни етапи.
За участие в националния конкурс не се допускат работи, които са взаимствани, копие или част от работата на други автори.
Всички творби за участие да бъдат придружени със заявка за участие (приложение 1) с следните данни: трите имена на автора, държава, възраст, адрес и телефон; училище (извънучилищно звено) с телефон и адрес; декларация – съгласие от родител на детето за предоставяне право на организаторите да ползват тези данни, както и предоставяне на авторски права за популяризиране на творбата, име и телефон на научния ръководител и неговото съгласие за ползване на предоставените данни.
Всички конкурсни работи и съпровождащите ги документи се изпращат не по-късно от 30април 2021г. на адреса на организаторите:
Руски културно-информационен център(РКИЦ)
За конкурса „Зелена планета 2021“
Фондация „Устойчиво развитие за България“
Ул. „Шипка“№ 34
1504 София
За рисунките от номинация 2. „Зелената планета през погледа на децата“
и на
E-mail: zelena_planeta@mail.bg
За творбите от останалите номинации
Номинираните в Националния конкурс „Зелена планета 2021“ получават грамоти. Най-добрите творчески работи на национално ниво се изпращат за участие в Международния детски екологичен форум „Зелена планета 2021“. За тази цел писмените творби ще трябва да бъдат преведени на руски или английски език и изпратени на ел. адрес на организационния комитет на конкурса:
zelena_planeta@mail.bg
Резултатите от конкурса ще бъдат обявени чрез сайта на Националния дворец на децата и сайта на Руския културно-информационен център.
Тържественото награждаване на победителите ще се състои в Руския културно-информационен център в София. Ако епидемичната обстановка не позволява присъствено награждаване, отличията ще бъдат изпратени по пощата
You must be logged in to post a comment.