Ямбол отбеляза 80 години от края на Втората световна война

„9 май е ден на памет и благодарност. Днес историята трябва да ни напомня, че свободата и победата не са даденост, а са завещание на онези, които се бориха за правда, за мир и за бъдещето на Европа.“ Това каза кметът Валентин Ревански по повод 80 години от победата над хитлерофашизма и край на една от най-жестоките войни в историята на човечеството, подчертавайки огромния принос на Съветската армия. България също не остава безучастна в последните месеци на войната. Българските воини доказаха с цената на своя живот, че България е на страната на справедливостта”, посочи още кметът на Ямбол.

80-годишнината от края на Втората световна война беше отбелязана тържествено с военен ритуал на 9 май пред паметника на Георги Дражев и загиналите във войните ямболци. В празничната програма участваха Градският духов оркестър при Народно читалище „Съгласие – 1862“, вокалните групи „Пятница-13“ към Народно читалище „Съгласие-1862“ и „Виолина“ към Народно читалище „Пробуда-1909“ с ръководител Елена Иванова.

След благодарствения молебен и заупокойна молитва за загиналите във Втората световна война бойци, отдали живота си за вярата и отечеството, отслужени от енорийските свещеници отец Стоян и отец Жельо, венци и цветя в знак на признателност бяха поднесени от кмета и председателя на Общински съвет-Ямбол, от началниците на Ямболския гарнизон, от Авиобаза Безмер, 42-ри механизиран батальон и 20-и самоходен артилерийски дивизион, от община Тунджа, Областна дирекция на МВР, от патриотични организации, политически партии, граждани.

В Градския парк на Ямбол се проведе и организираното от Клуб „Соотечественник“-Ямбол и Движение „Русофили“ поднасяне на венци и цветя на паметната плоча на загиналите в Ямболския край съветски войници. Жителите на града с руско гражданство също подчертаха активната роля на България за освобождението на Сърбия, Унгария и Австрия, както и героичните подвизи на ямболските фронтоваци в боевете при Сотин, Грабово и Драва.

Над 5 хиляди са синовете на Ямболска област, които участват в ожесточените боеве на фронтовете по време на Втората световна война, от тях 659 загиват в окопите.

На 80-годишнината от края на Втората световна война е посветена и изложбата на Живко Чернев с макети на бойна техника в Културно-информационен център „Безистен“.

Богата колекция от оръжие, бронетехника, самолети, униформи, отличия, знамена, снимки и документи може да бъде разгледана в Музея на бойната Слава. Музеят, който днес с ден на отворени врати отбелязва своя рожден ден, възражда и храбри личности и епизоди от XVIII век до края на „Студената“ война.

От 18:00 часа на 9 май в Синия салон на Народно читалище „Съгласие-1862“ ще се проведе празничен концерт на групите, ръководени от Елена Иванова, посветен на Деня на победата и Деня на Европа.

На 10 май ще се проведе и осмото издание на фестивала „С песните на Европа“, организиран от  Народно читалище „Зора – 1945“ с подкрепата на Община Ямбол. В него участват индивидуални изпълнители и творчески колективи от Ямбол и други области в страната. Началото е в събота, от 10:00 часа в зрителната зала на читалище „Зора-1945“.