Честването в Ямбол на двата празника – Деня на победата и Деня на Европа, започна в 9:45 часа пред Паметника на Георги Дражев и загиналите във войните ямболци с програма на Духовия оркестър при Народно читалище „Съгласие-1862“ с диригент маестро Васил Шейтанов. Прозвучаха традиционните маршове и мелодии, свързани с българската военна история и с Втората световна война.
В 10:00 часа започна официалната церемония с участието на кмета на община Ямбол, заместник-началникът на гарнизон Ямбол подполковник Милков, представителни военни части от гарнизона, представители на Българската православна църква и др.
В словото си кметът Валентин Ревански изтъкна: „Девети май е дата, която предизвиква спомени и мисли за бъдещето. Не трябва да позволяваме избирателната памет да отслабва силата на историята, а да използваме уроците от миналото. Историята трябва да ни учи и да ни вдъхновява да работим заедно, да изграждаме по-добро бъдеще за нас и децата ни. Ако не беше Денят на победата, нямаше да имаме възможност да празнуваме и Ден на Европа. Благодарение на саможертвата на милиони хора, които се бориха за свобода, справедливост и мир, Старият континент днес е свободен.“
След речта на кмета Вокална група „Пятница 13“ с ръководител Елена Иванова изпя „Закаты алые“ и „День Победы“, а учениците Ирен Добрева и Камен-Лазар Шиков от Природо-математическа гимназия „Атанас Радев“ – Ямбол Ирен Добрева рецитираха и четоха фрагменти от „Стихове в паласките“ на поета Веселин Ханчев, участник във Втората световна война.
Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Стоян, свещеник в храм „Свети великомъченик Георги Победоносец“, отслужи благодарствен молебен.
Церемонията завърши с тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя в знак на признателност към подвига на героите.
В 11:30 часа се състоя организираното от Клуб „Соотечественник“-Ямбол и Движение „Русофили“ поднасяне на венци и цветя на паметната плоча на загиналите в Ямболския край съветски войници, която се намира в Градския парк.
You must be logged in to post a comment.