Встъпителен семинар по проект „КОМПАС- Интегрирани мерки за социално включване в община „Тунджа“, по процедура „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование – Компонент 1“, финансирана по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ се проведе в конферентната зала на х-л „Кабиле“. Проектът е на стойност 889 917 лв.
Встъпителният семинар е част от дейност „Повишаване на здравната култура на лицата от целевите групи“ и се изпълнява от партньора Сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“ (НМЗМ). На срещата присъстваха Станчо Ставрев- ръководител на проекта, Жана Михова- ръководител на Общностен информационен център „КОМПАС“, Цвета Петкова- представител на НМЗМ, здравни медиатори, образователни сътрудници, директори и учители от детските градини, родители от целевите групи.
Цвета Петкова представи дейностите по проекта, като постави акцент на дейностите, които ще реализира НМЗМ- работа с родители с фокус жени по отношение здравна превенция в областта на майчино и детско здраве; създаване на групи за самопомощ за жени, живеещи в неравностойно положение; повишаване на здравната култура- изготвяне на здравни карти на потребителите по проекта, профилактични прегледи, скрининг; здравни кампании за подобряване информираността на уязвимите групи с фокус роми и др.
Станчо Ставрев- заместник-кмет на община „Тунджа“ и ръководител на проекта, представи останалите дейности, като се фокусира към новата за общината услуга насочена към децата от 0-3 годишна възраст- предоставянето на безплатна детска млечна кухня с педиатрична грижа. Също така сподели и за дейностите по проекта, които се изпълняват в момента- назначаването на 10 социални сътрудници в училищата; общностните събития- изрисуването на фасадите на обществени сгради в 20 населени места на община „Тунджа“; формиране на 9 спортни ателиета в училищата на община „Тунджа“.
Присъстващите имаха възможност да се запознаят с екипа на общностен интеграционен център „КОМПАС“ и да получат информация за неговата дейност.
Продължителността на проекта е 24 месеца, като доставката на интегрираните услуги от специалистите в общностния център – КОМПАС ще бъде 18 месеца.
.
You must be logged in to post a comment.