НАСТОЯТЕЛСТВО НА ЧИТАЛИЩЕ „СЪГЛАСИЕ 1862“ – ЯМБОЛ
ПОЗИЦИЯ
относно публикация на г-жа Дияна Бончева, ПиАр на Община Ямбол
Уважаеми съграждани,
На 9 януари т.г. късно през нощта в социалната мрежа Facebook беше публикуван текст подписан от г-жа Дияна Бончева относно прекратяване достъпа до Голямата зрителна зала на читалището, в който са изброени факти и са отправени обвинения без никаква връзка със ситуацията. В публикуваните осем изречения има само една истина. Тази, че Драматичен театър „Невена Коканова“ е държавен.
Настоятелството се обедини около становището, че обяснения и спорове през средствата за масова информация не е решение и на този етап няма да обсъжда детайлно написаното от г-жа Бончева, но ще обърнем внимание на вас, уважаеми съграждани, върху четири от десетте абсурдни твърдения съчинени от авторката.
- Българските народни читалища са най-старата форма на НПО в света. Съответно „частно“ читалище не съществува в правния мир. Читалища в страната след 1996 г. са предадени със законов акт на Народното събрание в абсолютна собственост и управление на избраните от общото събрание колективни ръководни органи на съответната регистрирана в едно населено място читалищна общност. За това има издадени чрез Министерството на културата съответните актове и са извършени всички необходими вписвания и регистрации от неговата Дирекция „Читалища и библиотеки“. Съмнения относно особения статут на собственост върху сградата не може да има и той не може да бъде променян. Неговото определение е „народно“, не и „частно“, не и „общинско“. Читалищното настоятелство няма законово право да ипотекира , продава, прехвърля или сменя предназначението на сградата. Не съществува абсолютно никаква законова форма общинска или държавна структура да извършва каквито и да е било промени в това отношение или размествания на дейността му в друга сграда. Изключение има само в случаите, когато Общината целево предоставя с договор помещения, нейна собственост, с право на ползване и стопанисване на новоучредено читалище, без собствена сграда.
- Читалище „Съгласие 1862“ има собствена сграда от 1862 г. Първото театрално представление е реализирано през 1870 г. и в историческите справки изрично е споменато, че става дума за читалищен състав и за читалищна дейност. Изграждането на сегашната сграда започва през 1930 г. с лични дарения от ямболци в размер на 5 милиона златни лева. Във всички строителни книжа, в т.ч. и при ремонта през 1976 г., Голямата зала е определена като зрителна, а не като театрална. Напълно доказуема истина е, че едва през 1940 г. самодейната театрална трупа в читалището, е преименувана в Общинска, но остава на подчинение на читалищното настоятелство до сезон 1950/51 г. 1 януари 1952 г. с Указ театърът е преобразуван в държавен. Бивш ГНС – Ямбол, оставя Драматичния театър в сградата на читалището поради липса на друга подходяща и срещу задължението да заплаща месечен наем. От 1952 г. до днес страни по договора за наем са само Драматичният театър и Настоятелството на читалище „Съгласие -1862“. През последните 72 години Общината никога не е била страна по този договор поради факта, че сградата не е нейна собственост.
- Читалищното настоятелство не налага „узурпаторски условия“ спрямо Драматичния театър за ползването на Голямата зрителна зала в сградата на читалището, а изпълнява наложена още през 2022 г. възбрана от РЗИ и РДНСК за ползването й поради опасност за живота и здравето на зрителите и актьорите. Предписанието не е било изпълнено до 18 декември 2024 г., когато е уведомен и Кмета на общината г-н Ревански, че тя представлява опасност. Именно неговата навременна намеса и помощ отвори възможности за спешен ремонт на сградата. Ръководството на театъра е било уведомявано за необходимостта от затваряне на залата няколко пъти в периода 2022-2024 г., но е премълчавало информацията за проблема. Констативните протоколи на РЗИ и РДНСК бяха предоставени на секретаря на читалището едва през м.ноември м.г. В интерес на истината Голямата зрителна зала на читалището не за първи път се затваря заради опасност от срутване. През м.септември 1975 г. тогавашното ръководство на театъра при сходни обстоятелства, с мисълта да не намалява доходите си от продажба на билети, премълчава за опасността от срутване на покрива над залата. По време на тържествен концерт-спектакъл се откъртва парче от тавана над една от ложите и смачква столовете в нея. За щастие зрителите са излезли минути преди това и няма жертви.
- Читалище „Съгласие 1862“ няма право „да работи според правилата и условията, за които се договаря с общината от преди век и половина“, защото те не могат да отменят задължението да работи според Закона за народните читалища. Договор сключен с Общината преди век и половина е пълен нон сенс. С едно просто аритметично действие се установява, че това твърдение ни препраща към 1875 г., когато Ямбол се управлява от турски каймакам, а българското население на града се представлява пред него от тричленка без правомощия. Първият кмет на града Димитър Хаджи Иванов по това време е все още учител в класното училище при черквата „Св.Георги“ и от края на 1876 до 1879 г. е заточен в Мала Азия. Заема поста на кмет през 1880 г. Следователно, не би могло да бъде подписан какъвто и да е договор през 1875 г. с кмет или община. Ако има наистина такъв договор и той се счита за валиден все още, бихме искали да го видим, защото би бил любопитен правен прецедент.
Настоятелството на читалище „Съгласие 1862“ вярва, че написаното не е официално становище на Община Ямбол, а само фриволно надраскани мисли от нейната ПиАр-ка г-жа Бончева. Но въпреки това бихме искали да получим ясно изразено отношение по темата, за да не се тиражират за в бъдеще небивалици, в които да се замесва авторитета на Община Ямбол.
Искрено съжаляваме за активиране на детските алергични пристъпи на г-жа Бончева, за които упоменава в този публикуван от нея текст и се надявама, че тя бързо ще намери подходящо лечение за тях, благодарение на съвременните открития, които разполагат с множество възможности.
Настоятелство на НЧ „Съгласие 1862“- Ямбол
13.01.2025г.
Гр. Ямбол
You must be logged in to post a comment.