На 23 май 2017 г. в гр. София се състоя официалната церемония по награждаване на най-добрите практики, участвали в първото издание на Програма за добри практики в местното самоуправление в България 2016 / 2017. Програмата за добри практики в местното самоуправление в България 2016 / 2017 е разработена от Центъра за експертиза на реформата в местното самоуправление към Съвета на Европа. В България тя се реализира от Фондация за леформа в местното самоуправление с подкрепата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Националното сдружение на общините в Република България. В конкурса участваха 29 практики от 19 общини и 1 районна администрация. Във всяка категория за награждаване бяха номинирани 4 практики, награди получиха две от тях. Авторите на отличените практики ще посетят седалището на Съвета на Европа в Страсбург благодарение на организацията и финансирането на Съвета на Европа.
В първото издание на Програмата за най-добри практики в България бяха избрани три тематични области:
I. Общинска подкрепа за граждански инициативи
II. Нови технологии и решения в управлението
III. Социални иновации и партньорства.
Критериите при оценка на практиките бяха:
Релевантност и въздействие; Публичност и прозрачност; Иновативност; Устойчивост.
Община „Тунджа” бе номинирана в тематична област 1 „Общинска подкрепа за граждански инициативи” заедно с общините Бяла Слатина, Добрич, районна администрация Слатина, Столична община, а платформата „С Тунджа в сърцето- общинска подкрепа за граждански инициативи” достойно зае първо място.
Платформата „С Тунджа в сърцето“, която стартира през м. март 2015 г., имаше за цел да обедини усилията на местната общност в 44-те населени места и взаимодействието й с Община „Тунджа” за решаване на значими обществени въпроси, чрез реализиране на партньорства и позитивен конструктивен диалог. Да се насърчи и подкрепи участието на местните структури, организации и представителите на бизнеса в инициативи, осигуряващи осезаема и трайна промяна на средата за живот на населението в населените места. В рамките на платформата бяха реализирани няколко инициативи „Духът на моето село“, „Да помним подвига и почитаме паметта на героите“ и „Заедно с община „Тунджа”, бяха сключени споразумения за подкрепа на 41 обществени инициативи, провокирани от местните общности на нашите села на обща стойност 62 435 лв.
You must be logged in to post a comment.