Кампания NowWeMOVE е най-голямата обществена кампания за физическа активност и спорт в Европа, която цели да промотира Укрепваща здравето физическа активност. Идеята на кампанията е всеки човек да открие своето движение от десетките разнообразни спортни занимания, а физическата активност да стане част от културата му на живот, като по този начин подобри здравословното си състояние и качеството си на живот.
Предстоящите инициативи на кампанията са:
-Европейска седмица на физическата активност и спорт-29.05.-04.06.2017г.;
-Европейски фитнес ден;
-Европейски ден на спорта в училище-29.09.2017;
Европейския ден на спорта в училище дава на децата страхотната възможност да се включат в различни физически активности, изпълнени с позитивни емоции. Включването на подходящи активности според възраст и умения увеличава вероятността в бъдеще децата да водят здравословен начин на живот. За да бъде успешен този ден е необходимо в неговото организиране и осъщесвяване да се включват както училището и учителите, така и самите ученици.
Училището трябва постоянно да разпространява посланието за нуждата от физическа активност и здравно развитие не само чрез преподавателя по физическо, но и с помощта на учителите по останалите предмети и, разбира се, самият директор. Колкото по-дейно участие взима училището на организационно ниво, толкова е по-голям шанса за постигането на успешно събитие и добра атмосфера.
10 начина да насърчим децата да са активни
Дали игра с приятели или семейството или участие в спортни или други физически дейности, всяко движение е добро за детето.
Участието в някакъв спорт учи детето на лидерство и социализация, развива умението да печелиш и губиш, както и на правила, които трябва да се спазват. Спортът помага за изграждане на самочувствието и увереността, мотивира децата да постигат успехи в училище и им помага да придобият социални умения.
Какви са физически ползи от спорта при децата?
- Добра физическа подготовка – децата, които спортуват развиват добра обща физическа подготовка и си създават здравословни навици за цял живот.
• Премахва на стреса – спортът изчиства съзнанието на децата от учебни и социални затруднения
• Усъвършенстване – спортът дава възможност на децата да развият своите таланти. Учи ги на мотивация да дават максимума от себе си, за да постигат по-високи резултати.
• Здравословни навици – спортът увеличава осведомеността за функциите на тялото и как то реагира на различните обстоятелства и ситуации
Как да насърчим децата да бъдат активни:
1.Научете ги да бъдат активни от малки – активни децата са по-склонни да станат активни възрастни. Колкото по-рано, толкова по-добре
- Създайте разнообразие – насърчавайте децата да опитат разнообразие от спортове и дейности. Така ще създадат набор от умения и ще открият движението точно за тях.
- Забавлявайте се – звучи просто, но основното правило е, че спортът трябва да бъде приятен.
- Бъдете пример – децата копират своите родители – направете спорта част от вашето ежедневие.
- Подарете спорт – мотивирайте децата да бъдат активни, като им подарявате спортни уреди, предмети или неща за спорт вместо обикновени играчки (топка, въже, обръч, колело, ролери, плувки)
- Опитайте нещо ново заедно – опитайте нови дейности семейно, като ски, колоездене, катерене, езда.
- Бъдете подготвени – носете винаги в колата си различни спортни забавление, които да са ви под ръка – федербал, топка за футбол, баскетбол, волейбол и други
- Открийте баланса– помогнете на децата да намерят своя собствен баланс между приятели, физически дейности, игра и учене
- Дайте почивен ден на колата – въведете в графика си ден за предвижване из града без кола.Веднъж в седмицата отидете на училище и работа с колело или пеша.
- Постоянство –създайте си график с 30-60-минутна активност три пъти седмично
Хората измислят множество оправдания за това, че не включват физическата активност в своето ежедневие.
„Нямам достатъчно време“ или „Работя много“
- Намерете някакви дейности които можете да правите във вашето забързано ежедневие. Слезте от автобуса на някоя предна спирка, използвайте стълбите вместо асансьора или се разхождайте докато говорите по телефона.
- Обикновено човек прекарва по 15.2 часа седмично гледайки телевизия или използвайки компютъра в свободното си време. Вместо това заменете взирането в монитора с някоя приятна за вас физическа активност.
- Бъдете активни със семейството и приятелите си. Практикувайте заедно спорт, ходете на походи в планината или просто се разхождайте в близкия парк.
„Чувствам се изморен след работа.“
- Факт е, че колкото повече се движите, толкова повече енергия имате за да вършите останалите си задължения.
- Друг плюс, който носи физическата активност е, че ще спите по-добре.
- За да повишите прилива на енергия комбинирайте физическата активност със здравословно хранене.
„Работата ми е достатъчно активна.“
- Намерете други начини, за да сте по-активни. Ако работите в някоя висока сграда, предпочетете стълбите пред асансьора. Също така по време на почивките излезте навън за кратка разходка.
- Запомнете, физическата активност носи много ползи. Освен, че няма да се чувствате изморени след тежък работен ден, тя ви дава възможност да прекарате пълноценно време с хората около вас.
„Приоритетите ми са различни.“
- Бъдете физически активни по 30 минути дневно, за да усетите подобряване на жизнените функции и външния ви вид.
- Можете да разделите тези 30 минути на серии през деня, но не трябва да са по-кратки от 10 минути.
- Планирайте ежедневните си задачи и намерете време да бъдете активни и да спортувате.
- Физическата активност се изразява също и в почистване на дома, градинарство, разхождане на домашния любимец и др.
„Имам деца.“
- Да бъдете физически активни заедно е един чудесен начин да прекарате качествено време със семейството си. Бъдете пример за подражание и подкрепяйте децата си в подобни начинания.
- Бъдете активни с вашите деца. Играйте баскетбол в близкото училище, ритайте топка в парка или карайте колело на безопасно за тях място.
- Намерете занимания, които ще са еднакво приятни за вас и вашето дете. Например, ходете заедно на уроци по плуване, пробвайте някой клас по йога за деца и родители или се запишете в някой клуб по катерене.
„Прекалено съм стар.“
- Без значение от вашата възраст, намерете 30 минути през деня, за да подобрите вашето физическо и психическо състояние.
- Ако сте трудно подвижни започнете с кратки разходки на вашата улица. Ако правите това достатъчно често, ще се почувствате много по-добре за кратко време.
„Имам физически проблем.“
- Движението може да подобри вашето физическо, психическо и социално състояние, без значение от вашия проблем.
- С добро планиране и помощта на някой ваш близък или приятел със сигурност ще намерите приятна за вас дейност, която ще е подходяща за възможностите ви.
Заради масовото обездвижване на населението днес всеки 3-ти страда от затлъстяване, остеопороза или депресия.
Както вече споменахме, затлъстяването е един от най-неприятните ефекти на обездвижването и е добре да се предприеме нещо, за да изхабим излишните калории.
Защо вместо да хващате автобуса за работа и после обратно към вкъщи, не отидете пеша? Един много добър начин, за да започнете деня си с тонус, енергизирани и готови за работа. Също и добър начин да изгорите малко калории преди обилната вечеря, която ви очаква вкъщи.
Освен това, ходейки всеки ден, вие ще изградите много по-добро здраве и ще предпазите сърцето си от цял куп болести, които само дебнат то да отслабне и да го нападнат.
Ходенето, освен това, повишава костната плътност или с други думи казано – заздравява костите.
С по-здрави кости вие ще сте много по-добре подготвени физически, ще можете да работите по-дълго време, да тренирате по-качествено и да не се. Движението ни прави по-дълголетни и драстично увеличава качеството на нашия живот, точно заради това, че ни предпазва от толкова много болести.
Повечето хора се оправдават с това, че нямат време, но истината е, че ако имате време за телевизия, имате време и за тренировка.
При практикуването на спорт:
- Забързва се метаболизмът.
2. Поддържа се здравословно телесно тегло.
3. Чрез потта, отделяна при физическото усилие, се изхвърлят токсините от тялото.
4. В крайниците и по цялото тяло нахлува свежа кръв, която обновява кръвните депа.
5. При спорт организмът произвежда ендорфини – химически вещества, които ни карат да се чувстваме щастливи и с приповдигнато настроение. Редовното спортуване ни осигурява добро настроение всеки ден.
6. Подпомага се здравият сън.
7. Подобрява се работата и издръжливостта на сърцето.
8. Доказано е, че практикуването на спорт намалява значително риска от развиване на диабет тип 2 и високо кръвно налягане.
9. Някои упражнения, като скачане и бягане, заздравяват костите и намаляват риска от остеопороза.
10. Някои видове спорт развиват и подобряват равновесието.
А ето и някои предимства, които спортът дава на малчуганите, особено ако се захванат с него от ранна възраст:
– Колективният спорт възпитава способност за работа в екип.
– Развиват се упоритост и постоянство.
– Създават се приятелства и нови контакти.
– Трайно се забързва метаболизмът на младия организъм.
– Развиват се различните мускулни групи.
– Доказано е, че децата (за момичетата това е особено важно), занимаващи се със спорт, по-късно в живота си нямат проблеми с теглото си и имат стройна фигура.
– Децата, практикуващи спорт, по-рядко се сблъскват с алкохол и наркотици в тийнейджърска възраст.
– Намалява се чувството за напрежение и стрес.
– Създава се чувство за удовлетвореност.
– Предотвратява се рискът от наднормено тегло в по-късна възраст.
Ето и най-приятните пролетни спортове, които можете да практикувате навън сред природата:
– Бягане
– Бързо ходене
– Редовни дълги разходки
– Тенис
– Колоездене
– Каране на ролери
– Йога или други упражнения на тревата или пясъка
– Федербал
– Тенис на маса
– Баскетбол
– Волейбол
You must be logged in to post a comment.