Да помним и да не забравяме събитията, свързани с участието на България във Втората световна война и приносът на ямболци, отдали живота си за Родината – това обедини усилията на шест ямболски организации, които проведоха кръгла маса в Музея на бойната слава.
Организатори на събитието бяха Общински съвет на БСП – Ямбол, Съюз на ветераните от войните на България – Ямбол, Български антифашистки съюз – Ямбол, Национално движение „Русофили“- Ямбол, Регионален съюз на офицери, сержанти от запаса и резерва и Клуб „ Съотечественик“ – Ямбол.
Вокален състав „Пятница 13“ постави емоционалното начало на събитието с изпълнението на тематични песни.
Тенко Боев, историк по образование, проследи причините, довели до войната и нейния ход, развенча някои от митовете, свързани с нея и акцентира върху това, че трябва да бъдем много бдителни, за да не позволим да се повторят събитията от преди 86 години, когато започва най-кръвопролитната Втора световна война, в която са загинали над 100 млн. души от 62 държави.
За участието на антифашистите във войната говори Янка Джендова, областен председател на Българския антифашистки съюз. Тя изтъкна, че от Ямболска област излизат 219 партизани, от които 112 са убити в сражения, а 13 във Втората световна война.
За ямболския принос във Втората световна война отношение взе и председателят на Съюза на ветераните от войните Красимир Вълев. Той припомни, че България дава във Втората световна война 34 548 жертви, сред които 2273 офицери, 1826 подофицери и над 30 000 войници, а Ямболският регион заема четвърто място по жертви във Втората световна война след София, Пловдив и Варна.
С призив към присъстващите се обърна общинският председател на БСП – Ямбол д-р Райно Георгиев. „Нека във нас да остане и да я занесем извън тази зала мисълта за милионите жертви, които всички тези народи заедно с нашия сме дали, защото ние помним и не бива да забравяме“, каза д-р Райно Георгиев и допълни: „Изведнъж минаха 80 години и някак си всички забравиха. Всичко беше забравено, но ние сме хората, които постоянно трябва да го напомняме във всяка наша дейност, защото както си мислим утре, че светът май отива към мир, защото едни големи, а всъщност малки хора да се разбрали, така и утре нашите деца могат да се събудят в същата тази ситуация и ние да се наложи да водим една друга война. Дали едни хора след 80 години ще си спомнят за тези събития пак зависи от всички нас“.







You must be logged in to post a comment.