Безценни реликви – напрестолно евангелие и масивен гравиран кръст, дарени от генерал Михаил Скобелев на манастир „Възнесение Господне“ на 12 май 1879 година, могат да бъдат видяни в Музея на бойната слава в Ямбол. Експонатите са сред акцентите от изложбите посветени на легендарния руски пълководец и на Стоян Заимов. Двете ценни християнски реликви бяха предоставени със съдействието на Сливенския митрополит Арсений и архиерейския наместник на Ямболска духовна околия Йоан Петров, за да придадат още по-дълбоко историческо и духовно значение на експозициите, с които Регионален военно-исторически музей-Плевен гостува в Ямбол.
В историята на Ямбол името на генерал Скобелев, който ръководи базираната тук 30-тапехотна дивизия, е дълбоко свързано, както с възстановяването на опожарения град, така и с опазването на християнската вяра и строителството на православни храмове, припомни директорът на Музея на бойната слава Живко Желязков. През 1878 г., след като двете православни църкви „Света Троица“ и „Свети Георги“ в Ямбол са сринати до основи заедно с цели квартали, в днешната централна част на града руските воини изграждат параклис „Свети Николай Чудотворец”, който дълго време е единственият молитвен дом за християните.
Пак през 1878 г. по предложение на генерал Скобелев, на Бакаджишките възвишения, на 15 километра от Ямбол, до разрушения по време на войната манастир „Възнесение Господне“, започва изграждането на храм-паметник на името на Христовия воин и свети благоверен княз Александър Невски, „… за увековечаване спомена от пребиваването на русите на бойното поле по време на Освобождението на България от турско робство.“ Личното участие на генерала започва с дарения от негови роднини, а строителството извършват руски войници и доброволци от града и селата.
В изложбата „Герой на своето време“ са представени лични вещи – мастилници, преспапие, перодръжка от слонова кост, възпоменателни жетони, плакет и мемориална банкнота от 200 рубли, издадена в памет на генерал Скобелев за участието му в Руско-турската война 1877-1878 г. и откриването на неговия паметник в Москва през 1912 г.
Сред експонатите е и златната сабя с Георгиевски кръст на Евгений Максимилянович, херцог Лейхтенбергски, участник в Руско-турската война 1877-1878 г. и съпруг на най-малката сестра на ген. М. Скобелев – Зинаида Дмитриевна, херцогиня Лейхтенбергска. Подарена е на Военноисторическите музеи от Руското военно министерство в периода 1904-1907 г.
Изложбата е съпътствана от литографии от художествените колекции на Регионалния военно-исторически музей-Плевен, които изобразяват личността на генерал Скобелев и разкриват някои от забележителните му качества на военен деец и лидер, отличаващ се с необикновена енергия и обаяние.
Втората изложба, посветена на Стоян Заимов под надслова „Възрожденецът, достоен за перото на Дюма“ включва над 30 експоната, които представят живота на апостола на априлската епопея в периода на националноосвободителните борби, следосвобожденска България и началото на ХХ-ти век. Тогава, благодарение на Стоян Заимов, е създадена една от първите музейни институции в страната – Военноисторическите къщи-музеи и паметници на признателността в България, сред които е и Скобелев парк-музей и Костница в Плевен.
Дните на представянето на изложбите за Стоян Заимов и генерал Скобелев в Ямбол са избрани неслучайно. Откриването е през Светлата седмица след Великден, акцентирайки върху важната роля на християнската църква в опазването на националната ни идентичност и възкресението на ямболския край. На 24 април 1877 г. е издаден Манифестът на император Александър II, с който Русия обявява война на Османската империя. Изложбата ще остане в Музея на бойната слава до 31 май, в дните, които Ямбол посвещава на Светата Троица и Светия дух – обявен като официален празник на града с решение на Общинския съвет от 1993 г. и с Наредбата за символиката и отличията на община Ямбол.







You must be logged in to post a comment.