Групата съветници от БСП и общинската организация на партията в Ямбол категорично се противопоставяме срещу искането за драстично увеличение на таксите за детските градини, защото то е необосновано и e предложено без нeобходимия анализ.
Исканото увеличение от община Ямбол на таксите за ползване на детска градина от дете, неподлежащо на задължителна подготовка за училище, преди постъпването му в първи клас, е с 26,31 % – от 38 лв. на 48 лв., а за осигуряване на храна на дете, подлежащо на задължително обучение задължителна подготовка за училище, преди постъпването му в първи клас – със 71,42 % – от 28 на 48 лв.
Представяме няколко наши възражения срещу мотивите, посочени в Проекта за Наредба за изменение на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цените на услугите на територията на община Ямбол:
- В тях се посочва, че таксите не са променяни в периода 2014 -2019 г., но в духа на точността трябва да отбележим, че през 2018 г. заради съдебно решение таксата беше намалена с 10 лв. и от 38 беше намалена на 28 лв. С решение от 28.12.2018 г. тя беше възвърната на 38 лв.
- Като основание за исканото увеличение общината се базира на данни на НСИ, според които през 2019 г. хранителните продукти са увеличени с 5,9 %.
Възразяваме това да е базата за сравнение на цените на хранителните продукти, след като по Договора за доставка на хранителни продукти с фирмата, спечелила обществената поръчка “Периодични доставки на хранителни продукти за нуждите на Община Ямбол – изпълняваните от Община Ямбол проекти, Детски градини, Детски ясли и Детска кухня, Дневен център за деца и младежи с увреждания, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания, Център за настаняване от семеен тип за деца с увреждания, Центрове за настаняване от семеен тип за младежи с увреждания и Защитено жилище за лица с умствена изостаналост, Социални услуги Дом за стари хора и Домашен социален патронаж“ единичните цени на хранителните продукти се изчисляват на база цените на едро за стоки – първо и екстра качество, валидни за област Ямбол, отразени в периодичните бюлетини на „Системата за агропазарна информация“ ООД – САПИ. Според нас аргументираното искане за увеличение на таксите заради цените на хранителните продукти включва като база данните на САПИ, а не на НСИ.
И още нещо – посоченото увеличение на хранителните продукти е едва 5,9 %, а исканото увеличение на таксите е несъразмерно – 26,31 % и 71,42 %.
- В мотивите ясно е посочено, че родителите плащат такси за издръжка на дейности, които не се финансират от държавния бюджет, а на децата в задължително предучилищно образование – такси за дейностите по хранене, т.е. таксите касаят само храненето, а останалата издръжка се поема от общината. Във връзка с това за нас е необяснимо как ще се мотивира пред родителите исканото увеличение, при условие, че от 2014 г. досега средномесечният оклад за храна е 2,30 лв. на ден и според предложението въпреки увеличените такси той ще продължи да бъде пак толкова. Или иначе казано родителите ще плащат повече за същото, което досега са получавали и нищо няма да бъде променено. За нас това е недопустимо и несправедливо.
- Противопоставяме се и на несъразмерното искане за увеличение на двете такси. Няма как таксата за целодневно обучение, при което се осигуряват 4 хранения и тези при полудневно обучение на децата в задължително предучилищно образование (където храненията са по-малко) да са едни и същи – по 48 лв. За нас е изключително несправедливо едното увеличение да е двойно спрямо другото.
- Необяснимо е и, че в Програмата за управление през периода 2019 – 2023 г. на кмета Валентин Ревански в направление „Социална политика“ е посочено намерение за намаляване на таксите за детски градини, а в същото време те се увеличават драстично.
- Справка за таксите в съседни на нас общини показва, че в Бургас те са съответно 33 и 32 лв., в Сливен са 35 лв. Това показва, че искането за такова драстично увеличение е несъразмерно дори и в сравнение с другите областни центрове от нашия район за планиране, още повече че като средни доходи ние изоставаме от Стара Загора и Бургас. Напомняме, че в общини със сравнително по-скромни собствени приходи (Болярово и „Тунджа“) родителите не заплащат такси за детските градини.
- На база на поисканата от наши общински съветници справка за посещаемостта в детските градини и приходите ние установяваме, че до 30.09. 2020 г. приходите от такси от детски заведения са намалели два пъти и половина, но това се дължи на пандемията и според нас е недопустимо общината да търси компенсация чрез драстичното им увеличение.
Ние заставаме зад социалната политика младите семейства с деца да бъдат подпомагани от общината и затова предложихме отмяна на таксите в детските ясли при приемането на бюджет 2020 и беше прието те да са намалени наполовина.
Затова за нас е неприемливо таксите за детските градини и за задължителното предучилищно образование да бъдат увеличени по принцип, а още повече в момент на икономическа криза, когато семействата са с намалени доходи или са останали без работа.
You must be logged in to post a comment.