Следващият понеделник – първата вечер на ХХIII-те ТЕАТРАЛНИ ПРАЗНИЦИ „НЕВЕНА КОКАНОВА”
„ШВЕЙК’ – по мотиви от романа „Приключенията на добрия войник Швейк през световната война“ от Ярослав Хашек. Гостува Театър Бългаска Армия
„Швейк, Йозеф Швейк от Винохради, идиот по документи, с пъстри очи и дупка на гащите. Швейк, който търгува с кучета, поръчва винаги по три бири, имена помни само на кръчми и за него събития като войни и масови фалити на банки бледнеят пред проблема, колко бира остава недопита при обществени колизии…
Обвинен в държавна измяна, вместо в съда, Швейк е изпратен в лудницата, тъй като психиатърът му поставя диагноза „духовна тъпота и вроден кретенизъм”. Там открива мечтания живот – „свобода, братство, порцион и електрификация”, но не задълго, тъй като скоростно го изпращат в затвора, а от там на фронта.
Всеотдаен свързочник, Швейк страстно се отдава на свръзки с врага – по конкретно с жените на врага, при това съвсем „плътно” и „прилепнало”. „Отлепен” от една такава вражеска госпожа, бива пленен от руснаците. Как и защо се озовава издокаран с нов новеничък руски шинел, не става съвсем ясно. Два часа по-късно е отново пленен, този път от своите – заради руския шинел! Висшият чешки военен го осъжда на екзекуция по бързата процедура. Но … нещо се обърква за пореден път и допреди малко дезертьор, Швейк е обявен за герой!
„Знаете ли откъде започва упадъкът на една държава? Когато, поради изобилие от идиоти, спрат да ценят истинските”. А Швейк е истински идиот, официално освидетелстван от лудницата, с печат!…
Звучи познато? Почти до сълзи! Но…бихте могли да се посмеете над това и да се позабавлявате също. Всъщност, ако се позамислите, ще разберете, че единственото оръжие срещу ширещия се и войнстващ „кретенизъм” и тогава, и сега е смехът. Очистващият и осмеляващ смях. Герасим Георгиев – Геро, Валентин Танев, режисьорът Бина Харалампиева, драматургът Юрий Дачев, сценографът Петя Стойкова и композиторът Мартин Каров са подготвили експлозия от смях, достатъчно мощна, за да Ви очисти от тревогите, депресиите и сериозността за дълго време.”
You must be logged in to post a comment.