От началото на тази година Сдружение „Асоциация на неправителствените организации в регион Тракия“ /АНПОРТ/ работи по проект „Гражданско участие за открита и отговорна публична администрация“, който се финансира по ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ”. Сред основните дейности по проекта бяха: проучване сред жителите на област Ямбол, провеждане на граждански мониторинг на местната власт в областта и съвместна работа във фокус групи. В резултат на това бяха формулирани редица предложения и препоръки насочени към подобряване на дейността на 6 публични администрации, като тука публикуваме по-важните от тях:
ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ЯМБОЛ
- Сключените договори с изпълнителите на обществените поръчки на Областната администрация да бъдат публикувани на интернет страницата на ОА.
- Необходимо е да бъдат публикувани отчетите на всички проекти, по които е работила Областната администрация.
- В правилата за работата на комисията с предложения и сигнали на граждани трябва да е посочено с каква периодичност ще заседава.
- Да се създаде възможност за електронно подаване на сигнали за корупция на областно ниво.
- Проектите на нормативни актове заедно с мотивите за тях, както и доклада и резултатите от общественото им обсъждане да бъдат предварително публикувани.
ОБЩИНА БОЛЯРОВО
1.Оптимизиране на сайта на Общината с цел улесняване достъпа на заинтересованите граждани до търсената информация.
2.Даване гласност на предложенията и мненията на живущите в общината, включително и чрез провеждането на анкети и публикуване на резултатите от тях.
- Прозрачност на заседанията на Общинския съвет чрез он-лайн излъчване и други форми на публичност.
- Издаване на информационен бюлетин, електронен и на хартиен носител, който да може да достига и до по-изолираните населени места в общината.
- Търсене на работещ механизъм за включване на по-голяма част от гражданските организации в обсъждането на бюджета и важни за общината проблеми и събития.
ОБЩИНА ЕЛХОВО
- Подобряване на достъпа до публична информация, касаеща развитието на общината, чрез уеб страницата на общината.
- Осигуряване на двупосочна комуникация граждани –община или организации-община, включително и чрез уеб страницата на общината.
3.Изграждане на механизъм за активно включване на гражданите и техните организации при изпълнение на политики от местно значение.
4.Създаване на информационен бюлетин /общински вестник/ за граждани, граждански организации и местен бизнес.
- При провеждане на анкети относно удовлетвореността на местните граждани от работата на общинската администрация да се публикуват получените резултати.
ОБЩИНА СТРАЛДЖА
- На сайта на общината да се публикуват отчетите на кмета по изпълнение на управленската програма.
- Да се публикуват отчетите по изпълнението на различните проекти, по които работи общината.
- За по-голямо удобство на гражданите да се създаде система за сваляне на заявления и заявяване на административни услуги по електронен път чрез сайта на общината.
4.Да се предоставя пълна периодична информация за постъпленията в общинския бюджет от местни данъци и такси.
- Проектите на нормативни актове да се публикуват на сайта на общината, като се предостави достатъчно време на гражданите за обсъждане и даване на предложения.
ОБЩИНА ТУНДЖА
- Улеснен достъп до информация по електронен път, като уеб страницата на общината се преформатира и отделните раздели се структурират по-добре.
- Отчитане на предложенията на гражданите чрез публикуването им на сайта на общината, в местната преса и използване на други форми на публичност.
- Създаване на периодичен информационен бюлетин за граждани, който да се разпространява безплатно сред жителите на селата от община Тунджа.
- Създаване на електронен справочник за граждани, организации и представители на местния бизнес, който да бъде позициониран на уеб страницата на общината.
- Избиране на омбудсман /обществен застъпник/, който, в предвид и голямата територия на община Тунджа, ще улесни връзката на управляващите с гражданите.
ОБЩИНА ЯМБОЛ
- Повишаване информираността и публичността за административната дейност на общината, чрез поддържане на електронен бюлетин за текущите събития.
- Обявяване на приемен ден на кмета на община Ямбол и общинските съветници и провеждане на редовни брифинги с медиите.
3.Подобряване взаимодействието на общината с неправителствения сектор, включително и чрез организиране на периодични и тематични работни срещи.
- Приемане на етичен кодекс за работата на общинските съветници и служители от общинската администрация.
5.Отпускане на годишни стипендии на студенти и ученици, които ще се ангажират след завършване на образованието си да работят в Ямбол.
Пълният списък на направените предложения и тяхната обосновка, както и всички резултати от изпълнението на проекта може да намерите на разработената по проекта Гражданска платформа, която е позиционирана на уеб страницата на сдружение АНПОРТ – http://www.angort.org/
Настоящата публикация е изготвена с финансовата помощ на Европейския социален фонд. Сдружение АНПОРТ носи цялата отговорност за съдържанието на публикацията, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ”.
You must be logged in to post a comment.