Проблемът с навременното съфинансиране на застрахователни премии ще бъде решен през 2025 г., коментира народният представител Красимир Йорданов след проведеното изслушване на земеделския министър Георги Тахов в Комисията по земеделието, храните и горите в Народното събрание, на която той е зам.-председател.
На негов въпрос на какъв етап е разработването на инструментите за управление на риска от Стратегическия план за развитие на земеделието – Взаимоспомагателния фонд и кога ще започне приема по интервенцията за съфинансиране на застрахователните премии министър Тахов обясни философията на двата финансови инструмента, които са с финансиране от 60 млн. евро – 25 млн. евро за съфинансиране на застрахователни премии и 35 млн. за Взаимоспомагателния фонд.
На допълнителен въпрос на ямболския народен представител дали е възможно приемът по тази интервенция да бъде ускорен, защото земеделските производители изразяват тревога, че посевите са засети, а застраховките се бавят, зам.-министър Лозана Василева разясни, че периодът на застраховане ще обхваща цялата стопанска година, така че не е нужно застраховката да бъде сключвана след подаване на заявлението.
В момента на страницата на земеделското министерство е качен за обществено обсъждане проект на наредба за предоставяне на подпомагане по интервенцията „Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми“, включена в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони и всеки може да види какво се предвижда.
В проекта е включено и увеличение на интензитета на подпомагането до 70% за всички допустими кандидати, досега по линия на държавната помощ подпомагането беше 65 %.
Обяснено беше, че Министерство на земеделието и храните подготвя нормативната уредба за създаване на Взаимоспомагателния фонд.
Министър Тахов изтъкна, че Взаимоспомагателният фонд е финансов инструмент за подпомагане на земеделските производители, при който ще има взаимен контрол и споделена отговорност. Част от средствата към Взаимоспомагателния фонд ще бъдат набирани през удръжка на 1,5 процента през интервенциите на директни плащания, но това е договорено с браншовите организации.
Подпомагането чрез Взаимоспомагателни фонд ще включва управление на рисковете чрез превенция на климатични и природни бедствия; чрез създаване на устойчивост на земеделските стопани при пълна или частична загуба на доход, при временен недостиг на доходност на земеделските стопани, чрез краткосрочно безлихвено кредитиране и при внезапни пазарни колебания.
Народният представител Красимир Йорданов зададе на министъра въпроса за нуждата от нов механизъм за обезщетяване на собствениците на животни, умъртвени заради заразни заболявания, включени в т. нар. списък „Болест от категория А“, защото едва 70 на сто от засегнатите от заразни заболявания животновъдни обекти и ферми за птици са възстановени след извършената евтаназия. Той припомни данните, предоставени от министерството на негов въпрос от парламентарния контрол, които показват, че засегнатите от заразни болести обекти от 2018 г. досега са 222, а само 156 от тях са възстановени.
![](https://i0.wp.com/yambolpress.bg/wp-content/uploads/2025/02/Комисия-по-земеделие.png?resize=754%2C475)
You must be logged in to post a comment.