Граждански предложения и препоръки към местната власт

В изпълнение на инициатива „Силата на гражданското участие“, сдружение „Център за образователни програми и социални инициативи“ /ЦОПСИ/ проведе гражданско наблюдение за изпълнението на младежките политики от 5-те общини в област Ямбол и от областния управител. Екипът реализирал тази дейност изработи проекто-предложения за подобряване на процеса на разработването и изпълнение на младежки политики и стимулиране на гражданското участие. В последствие тези проекто-предложения бяха широко обсъждане във фокус групи с участието на представители на неправителствени организации, местни публични институции и младежки групи. По-долу представяме направените предложения от активните граждани на област Ямбол.

 

ОБЩИНА ЯМБОЛ

 

1.Необходима е повече публичност за младежките прояви, които предстои да бъдат осъществени, за тяхното провеждане и най-вече отчети за резултатите от тях.

2.Да се предвиди по-широко участие на младежи и студенти при осъществяването на международен обмен, освен по програмата „Еразъм“.

3.Да се публикува информация за внесените предложения и препоръки в общината от местни младежки организации и неформални групи и постигнатите резултати.

  1. Да се планират дейностите за младежки инициативи в общината като се изготви календарен план по областите: култура, образование и спорт.
  2. Да се направи допитване или обсъждане с младежите за дейностите, които ще се извършват в обновения Младежки дом.
  3. Да се организират общински дейности с активно включване на младежи и граждани, насочени към опазване на околната среда.
  4. Да се правят периодични срещи с младите хора от младежкия парламент и да се изслушват техни предложения за дейности и каузи.
  5. Да се организират масови доброволчески кампании с активно участие на млади хора.

 

ОБЩИНА ТУНДЖА

 

  1. Разработване и приемане на общинска стратегия за младежта.
  2. Изготвяне на Наредба за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.
  3. Предприемане на специални мерки за повишаване на раждаемостта сред младите семейства в общината.
  4. Създаване на специализиран фонд за финансиране на проекти/програми от и за младежта.
  5. Разширяване на публично достъпната информация на сайта на общината във връзка с младежките дейности и нормативни уредби.

 

ОБЩИНА ЕЛХОВО

 

  1. Улеснен достъп на информация за младежите по електронен път в сайта на общината. Да се направи секция, където да се публикуват обяви свързани с дейности, обучения и предстоящи събития за и от младежи, информация и др.
  2. Отчитане на предложенията на гражданите насочени към подобряване на младежките политики изпълнявани от общината.
  3. Създаване на електронен справочник за младежи, като информацията в него се актуализира редовно. Поставен на видно и достъпно място на страницата на общината справочникът да има възможност да се сваля в подходящ формат от всички заинтересовани лица.

 

ОБЩИНА СТРАЛДЖА

 

  1. Към общината да се изгради специализирана структура за работа с младежта с оповестен ръководител, достъпен за връзка телефон, имейл, приемни дни, ясно определени функции и публична отчетност на дейността.
  2. Да се определят специални мерки за привличане и задържане на младите хора в общината, както и за намаляване на младежката безработица.
  3. На сайта на общината периодично да се публикуват национални и международни документи за младежта, за да бъдат достъпни за интересуващите се.
  4. Да се осигурява възможност за финансиране на проекти и програми от и за младежта и регламентиране на реда и условията за това.
  5. Да се стимулира участието на младите хора в разработване и осъществяване на национални и международни проекти, като се повиши информираността им за условията и възможностите за финансиране.
  6. Да се изградят работещи комуникационни канали за диалог с младежта и стимулиране на младите хора да изразяват свое мнение и отправят препоръки и предложения за развитието на общината.
  7. Общината да съдейства за създаване на младежки организации на нейна територия и подпомага тяхната дейност в подкрепа на младите хора.

 

ОБЩИНА БОЛЯРОВО

 

  1. Изготвяне на Специални мерки за намаляване на безработните младежи. Общината има набелязани мерки, описани в Стратегията за младежта и в годишния план за младежта, но е   необходимо те да бъдат обобщени и регламентирани в отделен документ, който да е публично достъпен.
  2. Изготвяне на Специализиран фонд за финансиране на проекти/програми от и за младежта.
  3. Изготвяне на Наредба за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.
  4. Съдействие от Общината за осигуряване на методическа и логистична помощ за създаването на Младежки съвет, както и за участие на местни младежи в международни дейности.
  5. Търсене на работещ механизъм за електронно приобщаване на младите хора: напр. подобряване дейността на каналите на общината в социалните мрежи чрез специални секции за младите хора.

 

ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ ЯМБОЛ

 

  1. Изработените от областния управител /ОА/ Планове и Доклади да бъдат своевременно публикувани на сайта на институцията.
  2. На сайта на областна администрация Ямбол /ОАЯ/ да бъдат публикувани международни и национални документи, касаещи младежта.
  3. ОАЯ да намери способи за идентифициране на местни младежки организации, установяване на контакти и провеждане на съвместни дейности с тях.
  4. Да се намерят форми и методи за насърчаване на доброволческите дейности под егидата и по инициатива на ОУЯ.
  5. ОУЯ да използва капацитета на ОА или външни организации, за да организира неформални обучения за младежи.